Tolkien Reading Day 2023

Aktualizácia: správu z podujatia si môžete prečítať tu.

Pri príležitosti Tolkien Reading Day – dňa, kedy si Tolkienovi fanúšikovia po celom svete pripomínajú zničenie Veľprsteňa, pád Barad-dúru a oslobodenie národov Stredozeme spod hrozby Sauronovho zla čítaním z Tolkienových diel – ktorý sa tradične koná 25. marca, organizuje Katedra anglistiky a amerikanistiky dve podujatia.

Prvým je akademické kolokvium, ktoré sa uskutoční 23. marca medzi 13:00 a 16:15 online prostredníctvom platformy Google Meet ( https://meet.google.com/ozz-qetk-zfw). Témou kolokvia je „Values Tolkien Teaches / Hodnoty, ktorým nás Tolkien učí“ a okrem Dr. Juričkovej z Katedry anglistiky a amerikanistiky na ňom vystúpi 5 medzinárodných hostí: Craig Boyd zo Saint Luis University v Missouri, William Fliss z Marquette University vo Wisconsine, Lukasz Neubauer z Politechnika Koszalińska v Poľsku, a dvaja nezávislí výskumníci Constantin Pirozhkov a Giovanni Costabile, ktorí porozprávajú o rôznych môžnostiach prístupu k analýze hodnôt zobrazených v Tolkienových dielach. Názvy ich príspevkov si môžete prečítať na plagáte.
Link na FB udalosť

Druhým podujatím je tradičné čítanie z Tolkienových kníh, organizované v spolupráci s Martinusom v OC Promenáda, v ktorého priestoroch sa dňa 24. marca o 18:00 aj bude konať.
Témou dňa je Thorinov výrok: „Keby si viacerí z nás cenili jedlo, veselie a spev nad zlaté poklady, svet by bol šťastnejší.“ Zameriavať sa teda budeme na čítanie pasáží, ktoré poukazujú na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša chamtivosť – či už po pokladoch, moci, alebo magických šperkoch – ale taktiež pasáží, ktoré vyzdvihujú schopnosť užívať si život, vychutnávať si, čo prináša, a byť vďační za a tešiť sa z vecí, ktoré už máme, z každodenných maličkostí.
Link na FB udalosť

Obe podujatia sú organizované ako súčasť projektov KEGA 009UKF-4/2022 – „Poetry as lingua franca – effective approaches to teaching poetry as a vehicle for personal growth within the context of international cross-cultural communication“ a UGA „Zobrazenie cností a nerestí vo fantasy literatúre.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *